Categories
Wieści

Basiscape × Vanillaware

10 maja do sprzedaży trafią dwa albumy z muzyką z gier studia Vanillaware za którego oprawę dźwiękową odpowiadają kompozytorzy studia Basiscape.

Pierwszy – 13 Sentinels: Aegis Rim Orchestra Album ~ATLUS×VANILLAWARE Works Collection~ – to dwupłytowe wydawnictwo zawierające nagrania z dwóch koncertów – 13 Sentinels: Aegis Rim Orchestra Concert ze stycznia 2023 roku oraz 13 Sentinels: Aegis Rim Orchestra Concert 2024 -ReSTART- held z lutego 2024 roku – i jak sama nazwa wskazuje skupia się głównie na muzyce z 13 Sentinels: Aegis Rim, ale zawiera także medley’e z Odin Sphere i Dragon’s Crown.

Drugi UNICORN OVERLORD Acoustic Arrange Album zawiera 6 akustycznych aranżacji utworów z niedawno wydanego Unicorn Overlord, oraz dwa utwory pochodzące z koncertu 13 Sentinels: Aegis Rim Orchestra Concert 2024 -ReSTART-.

Categories
Wieści

GENTLE LOVE z kolejnym albumem

Scarlet Moon Records na 10 lecie serii Prescription for Sleep zapowiedziało wydanie kolejnego albumu z cyklu. Tym razem dou GENTLE LOVE zajęło się aranżacją muzyki autorstwa Yuzo Koshiro z gry ActRaiser. Będzie to 12 album  z tej serii saxofonowo-fortepianowego duetu.

Prescription for Sleep: Heavenly Avatar ukarze się 17 maja a niecierpliwi mogą zamawiać wersję cyfrową przed premierą na oficjalnej bandcampowej stronie wytwórni. Tam też można odsłuchać 3 pierwszych utworów.

Natomiast autorskie nagrania Gentle Love można znaleźć na bandcampowej stronie Hibino Sound Therapy Lab, lub też odsłuchać niektórych albumów (a także wszystkich z serii Prescription for Sleep) w serwisie streamingowym Spotify.

Norihiko Hibino i Yuzo Koshiro są przyjaciółmi od lat. Hibino grywa na saxofonie na ścieżkach dźwiękowych skomponowanych przez Yuzo (sporadycznie zajmuje się aranżacjami), lub na arrange albumach z muzyką Koshiro – m.in. serie Shin Sekaiju no MeiQ, Wangan Midnight Maximum Tune.

Categories
Wieści

Kenji Ito powraca z kolejnym SaGowym soundtrackiem

Już 1 maja ukarze się trzypłytowa ścieżka dźwiękowa z nowej gry z serii SaGa pt. SaGa Emerald Beyond.

W proces powstawania oprawy muzycznej zaangażowani byli Kenji Ito, który odpowiada za kompozycje muzyczne w większości tytułów z serii, Yohei Kobayashi współpracujący ze Square Enix jako aranżer i orkiestrator (seria BRA★BRA, Distant Worlds, SaGowe koncerty, Romancing SaGa Re;Universe), a dyrektorem muzycznym jest Hidenori Iwasaki (Stranger of Paradise, Record Keeper, Left Alive, Imperial SaGa).

SaGa Emerald Beyond Original Soundtrack można zamawiać przedpremierowo w cenie 3200 jenów (m.in. na CDJapanie). Album z dodatkowym teksturowym opakowaniem, oraz kartką podpisem kompozytora dostępny jest także w japońskiej edycji kolekcjonerskiej gry, która zawiera także torbę, artbook oraz dwie figurki i kosztuje 25000 jenów, lecz dostępna jest tylko na oficjalnym japońskim sklepie Square-Enix.

Na oficjalnie stronie ścieżki dźwiękowej można przesłuchać fragmenty wybranych utworów.

Źródło [1],[2],[3]

Categories
Wieści

Jednorożcowe płyty zapowiedziane na marzec

Unicorn Overlord Original Sountrack

8 marca, w dzień premiery Unicorn Overlord, ukaże się czteropłytowy album zawierający ścieżkę dźwiękową. Natomiast edycja kolekcjonerska – Monarch – gry zawierać będzie dwie płyty z 16-bitowymi aranżacjami utworów z tej produkcji.

Za muzykę w kolejnej pozycji Vanillaware odpowiedzialne jest studio Basiscape, które to od dłuższego czasu współpracuje z japońskim deweloperem. Tym razem na czele zespołu kompozytorskiego staje Mitsuhiro Kaneda, którego wspomoże założyciel studia Hitoshi Sakimoto oraz weteran Yoshimi Kudo, a także dwoje nowicjuszy Richter, Toki Takeda. Próbki obu albumów można znaleźć w serwisie Youtube na oficjalnych kanałach Basiscape’a oraz Atlusa.

Categories
Wieści

Dying Light 2 Stay Human OST

5 lutego miała miejsce premiera gry Dying Light 2 Stay Human. W ten sam dzień kompozytor muzyki umożliwił zakup ścieżki dźwiękowej w wersji cyfrowej poprzez serwis Bandcamp, a wytwórnia Black Screen Records przyjmuje zamówienia na fizyczne wydanie soundtracku, zarówno na płycie CD jak i dwóch różnych wersjach winylowych – po dwie “czarne” płyty w każdej.

Jestem zaszczycony iż ścieżka dźwiękowa mojego autorstwa do Dying Light 2 Stay Human ukaże się na winylu i CD. Na pierwszej płycie przemierzamy historię głównych bohaterów i ich podróż przez miasto Villedor. Znajdujące się tutaj utwory towarzyszą poznawaniu nowych, różnych frakcji oraz trudnym wyborom które gracz podejmuje. Druga płyta opowiada więcej o świecie, otoczeniu oraz zagrożeniach jakie na nas czekają, ale jest tam także czas na chwilę odpoczynku i radości. Mam nadzieję, że będzie to wspaniała podróż dla słuchaczy oraz prawdziwa uczta dla graczy.

— Olivier Deriviere

Francuzki kompozytor ma w swoim dorobku wiele oryginalnych, często eksperymentalnych, ścieżek dźwiękowych do gier m.in. Remember Me, Vampyr, Street of Rage 4. Przy pracach nad muzyką do Dying Light 2 wykorzystał instrument stworzony przez Nicolasa Brasa ze złomu. Partie orkiestrowe nagrywane były w angielskim Abbey Road Studios przez członków Londyskiej Orkiestry Współczesnej.

Źródło [1],[2]

Categories
Wieści

Syberia: The World Before Original Soundtrack na winylu

Ścieżka dźwiękowa z Syberia: The World Before dostępna jest w wersji cyfrowej już od 10 grudnia 2021, a 18 marca w dniu premiery gry, doczeka się wydania na kolorowym winylu.

To już trzeci soundtrack Inona Zura (Fallout, Dragon Age, Prince of Persia) do serii Syberia. Jak podkreśla kompozytor napisane utwory do nowej części cyklu nie są już tylko tłem. Instrumenty – i ludzie na nich grający – często pojawiają się podczas wydarzeń, dzięki czemu muzyka jest ważnym elementem świata.

W nagraniu ścieżki dźwiękowej wzięła udział Budapesztańska Orkiestra Filmowa, oraz pianistka Emily Bear dla której jest to pierwsze spotkanie z muzyką grową.

Źródło [1]

Categories
Wieści

Endwalker: Final Fantasy XIV Original Soundtrack

23 lutego do sprzedaży trafi ścieżka dźwiękowa z najnowszego dodatku do Final Fantasy XIV zatytułowanego Endwalker. Album wydany w formacie Blu-ray Audio zawierać będzie 62 utwory skomponowane i aranżowane przez Daikiego Ishikawa, Takafumiego Imamurę oraz Masayoshiego Sokena.

Na krążku znajdzie się także teledysk do utworu Endwalker wykonany przez zespół PRIMALS, zapis Fan Festivalu z 2021, który odbył się w Chinach oraz bonusowa, chiptune’owa aranżacja utworu tytułowego. Jak w przypadku praktycznie każdego wydanego przez Square Enix soundtracku na płycie blu-ray będzie także możliwość skopiowania utworów z płyty w formacie mp3 (nadal wymagane jest posiadanie odtwarzacza Blu-ray z dostępem do sieci lokalnej, lub odtwarzacza w komputerze).

Dodatkowo pierwszy partia wydawnictwa będzie zawierać kod na bonusowego miniona Wind-up Vrtra, którego można przyzwać w grze, oraz dostępnej w niektórych sklepach tekturowej nakładki z alternatywną wersją okładki.

Categories
Recenzje

Octopath Traveler Arrangements Break & Boost

Od czasu do czasu siadam i puszczam sobie Octopath Traveler Arrangements Break & Boost. Z każdym przesłuchaniem próbuję znaleźć coś pozytywnego w tym albumie. Nie wiem czy to moje uprzedzenia, które nabyłem przy pierwszy odsłuchu, czy naprawdę ciężko mi dostrzec coś dobrego w tej płycie.

Jeszcze zanim album ujrzał światło dzienne obawiałem się idei podzielnia go na dwie koncepcje. Dalej uważam, że to nie najlepszy pomysł i choć taki został zastosowany już przy okazji FINAL FANTASY XIV: Duality ~Arrangement Album~, nie oznacza że tutaj musiał się sprawdzić.

Break to cześć bardziej relaksacyjna, spokojna bazują głównie na dźwiękach fortepianu czy instrumentów smyczkowych (The Frostland, Orewell, Beneath the Crags). Zdarzają się także utwory zagrane z przytupem, bardziej dynamicznie – Decisive Battle II z założenia jest dynamiczny, więc po co go zwalniać? Żywiołowy, skoczny A Settlement in the Red Bluffs idealnie pasowałby jako podkład do tańca irlandzkiego – choć nawet w oryginale by się do tego nadał.

Druga część, czyli Boost celuje w szybkie, mocne, czasem (niestety) po prostu głośne, gitarowe brzmienie. Kolejna aranżacja Decisive Battle II ma tak podkręcone tempo, że chyba była nagrywana już na pod sam koniec czasu w wynajętym studiu nagraniowym. W Daughter of the Dark God popisom gitarowym nie ma końca a natłok brzmienia sprawia, że trzeba się dobrze wsłuchiwać by wychwycić coś z tego utworu. W tym całym zgiełku i hałasie najlepiej wypada Battle I, w którym dostrzegam próbę dokonania chociaż symbolicznych zmian.

Główny problem Octopath Traveler Arrangements Break & Boost to nijakość aranżacji. Prawie każdy utwór w części Boost brzmi jakby muzykowi puścili większość ścieżek aranżowanego motywu i kazali grać na gitarze, dograli perkusję czy zmienili tempo – często tak naprawdę kalecząc oryginał. Sekcja Break ciut bardziej – jakościowo – się broni (a może to kwestia gustu), ale nadal ze świecą tu szukać jakiś radykalnych zmian. Czasem muzycy pozwalają sobie na nutkę improwizacji próbując tchnąć odrobinę świeżości w utwór, ale ta bardzo szybko ulatuje.

Na początku się cieszyłem. Świetne kompozycje Yasunoriego Nishikiego dostaną drugie życie. Choć pisanie drugie życie jest przesadą bo sama ścieżka dźwiękowa została wydana pół roku wcześniej. Wygląda to tak, że ktoś bardzo się śpieszył by wydać kolejną płytę zanim ludzie zapomną o Octopath Traveler i sam nie wiedział co z tym fantem ma zrobić. Niedawno wydano kolejne albumy z aranżacjami . Z jednej strony kuszą by je sprawdzić, a z drugiej boję się, że jeden z nich powiela błędy tego opisywanego.

Categories
Recenzje

LEGEND OF MANA arrangement album Promise

SEIKEN DENSETSU / LEGEND OF MANA arrangement album PromiseLEGEND OF MANA arrangement album Promise wydany po 18 latach od ukazania się gry Legend of Mana przypomina nam o jednej z wielu świetnych ścieżek dźwiękowych jakie zostały napisane podczas złotej ery JRPG. To nie pierwszy raz gdy kompozycje Yoko Shimomury dostają nowe brzmienie. Poprzednie “aranżalbumy”, drammatica oraz memória!, stawiały jednak na orkiestrację utworów z różnych gier, przy których maczała palce Japonka.

Promise skupia się na melodiach z Legend of Mana i Heroes of Mana ubierając je zwykle w bardzo różnorodne, jazzowe szaty. Stonowany, ale dość radosny Hometown of Domina stawia na jazzową klasykę – fortepian, kontrabas i perkusja. Takie utwory jak lounge’owy Seven Shades of Life – Bejeweled City in Ruins, czy bardziej spokojny, ale także utrzymany w tym gatunku Picturesque Landscape idealnie nadawałyby się jako muzyka puszczana gdzieś w restauracji czy kawiarni. Klimat ameryki łacińskiej łapiemy wsłuchując się w To the Sea, który czerpie pełnymi garściami z brazylijskiej bossa novy. Dynamicznie i dość surowo zagrane, ze świetnymi zmianami nastroju i cudowną harmonią Tango Appassionata – As the Heart Wills romansuje z… tango, a Such Cruel Fate w którym latynosko brzmiąca akustyczna gitara uzupełniana jest partiami skrzypiec, z flamenco.

Od wariacji jazzowych stroni Singing Wind, Journey’s Path, w którym flet i klasyczną gitarą wysuwają się na pierwszy plan i gatunkowo bliżej mu do popu, a stricte fortepianowa aranżacja Palpota Harbor pokazuje, że z Legend of Mana powinna doczekać się albumu z cyklu piano collections. Oczywiście na albumie nie mogło zabraknąć piosenki znanej z gry Legend of Mana – Song of MANA. Akustyczna wersja tego utworu, jest mniej radosna niż folkowy oryginał, co nie znaczy że brzmi gorzej.

Gdy myślę jak miałby wyglądać idealny album z aranżacjami dochodzę do wniosku, że powinien umieć przenieść melodie tak by od pierwszych dźwięków dało się je powiązać z oryginałem, ale i pozwolił by sobie na dozę improwizacji. Nie powiem, że LEGEND OF MANA arrangement album Promise wpasowuje się idealnie w tą teorię. W niektórych utworach nadal z trudem doszukuję się odniesień do pierwotnych kompozycji, ale nie przeszkadza mi to by spędzać miło chwilę słuchając tej płyty. Aranżerzy (po ich pełną listę odsyłam do vgmdb) świetnie się dogadali co do tego jaki kształt ma obrać płyta by ta była jak najbardziej spójna.

Categories
Recenzje

To Far Away Times: Chrono Trigger & Chrono Cross Arrangement Album

To Far Away Times: Chrono Trigger & Chrono Cross Arrangement AlbumNa To Far Away Times: Chrono Trigger & Chrono Cross Arrangement Album przyszło czekać jakieś 5 lat. W 2011 roku, po wydaniu Myth: The Xenogears Orchestral Album, Yasunori Mitsuda potwierdził że trwają prace nad albumem zawierającym aranżacje utworów z “serii” Chrono. Pięć lat to dużo, ale już po pierwszym przesłuchaniu wydaje się, że coś poszło nie tak.

Największa bolączką, to jakość aranżacji. Słuchając takich utworów jak Wind Scene, Marbule czy Frozen Flame ma się wrażenie, że kompozytor pomyślał iż zastąpi sample użyte przy oryginalnych utworach żywymi instrumentami. Wind Scene grane przez „kwintet” fortepianowy brzmi zjawiskowo pięknie, ale czy 16 bitowy oryginał był mniej ciekawy, wzruszający i cudowny? Marbule, radosne, żywe, z celtyckimi naleciałościami – jak prawie połowa utworów stworzona na potrzeby Chrono Crossa. Frozen Flame i The Bend of Time doczekało się solidnej orkiestracji. Utwory te brzmią świetnie, ale jak bardzo podobnie do oryginału.

Drugi – wcale nie mniejszym – mankamentem tego albumu to piosenki. Tutaj trochę mocniej przyłożono się do aranżacji. Lecz mimo pięknego i potężnego głosu Sarah Alainn (RADICAL DREAMERS, To Far Away Times), czy delikatnego i uroczego Laury Shigihara (Corridors of Time, On The Other Side) melodia i brzmienie oryginału gdzieś ginie – szczególnie w przypadku tej drugiej Pani. Time’s Scar to jedyny chlubny wyjątek na całym albumie. Mocna, gitarowa aranżacja, z wplecionym riffem zapożyczonym od Led Zeppeline, delikatnymi smyczkami, oraz bardzo oszczędnym wokalem Koko Komine. Od samego początku nie pozostawia złudzeń z jakim utworem mamy do czynienia, ale także nie staje się jego kalką.

Mimo tych wszystkich gorzkich słów nie uważam, że To Far Away Times: Chrono Trigger & Chrono Cross Arrangement Album to zła płyta. Jest po prostu przyzwoita, przeciętna. Chętnie do nie czasem wrócę, ale oczekiwałem czegoś innego. Czegoś na miarę albumu takiego jak Creid, czy fanowskiego tworu sprzed lat pt. Time & Space – A Tribute to Yasunori Mitsuda.